Hledat

UIAA WATER REPELLENT

167526

Mezinárodní standard UIAA WATER REPELLENT je první normou, která udala hodnoty nasákavosti v otázce bezpečnosti lana.

Jedná se o celosvětově uznávaný standard, který upravuje pravidla pro bezpečnost mokrých horolezeckých lan. Pokud je lano nasáklé vodou stává se těžkým, obtížně manipulovatelným při jištění i slaňování a v zimě může zmrznout a stát se nepoužitelným a hlavně ztrácí svojí pevnost.

Standard UIAA WATER REPELLENT určuje, jaké množství vody může lana nasáknout. Norma je skvělou příležitostí, jak poskytnout uživatelům dobré a jednotné informace, byla vyvinuta s cílem zajistit, aby absorpce vody v lanech nevedla k bezpečnostním problémům. Lano musí splnit nezávislý laboratorní test kdy je podrobeno oděru opletu po celé své ploše, což odpovídá opotřebení lana po pár dnech lezení. Následně se ponoří do vody na 15 minut za jasně stanovených podmínek.

Lano pouze s opletovou impregnací tímto testem nemůže projít. Protože aby lano prošlo tímto testem, musí v certifikované laboratoři absorbovat méně než 5% své hmotnosti. Pokud se podíváme na srovnání s klasickými lany tak neimpregnované lano v tomto testu nasákne přibližně 50% své hmotnosti. Lana uváděná jako „DRY“ bez odpovídajícího ošetření nasáknout 20 – 40 %.

Komise pro bezpečnost UIAA schválila tuto normu téměř po 10 letech výzkumu a testování. Nákup horolezeckého vybavení, které je označeno bezpečnostní značkou UIAA, podporuje UIAA v jejím poslání propagovat a udržovat horolezectví a lezení.