Hledat

Není konec, dokud není konec

Kluci od nás ze Singing Rocku, obchoďáci Martin Jech a Lumír Fajkoš se na konci srpna vydali zkusit 33délkovou cestu Odyssee v severní stěně Eigeru. Pokus skončil "remízou" (což je elegantní eufemismus pro pytel :), ale borci bojovali statečně. Martin v článku popisuje, co si pro ně cesta připravila...

172731

V Rote Fluh v severní stěně Eigeru jsem v minulosti byl již 2x, vždy jsem ale skončil ještě před klíčovou délkou, kvůli křečím v loktech a malíčcích (z tahání tahačáků). Bylo mi tedy jasné, že pro úspěšný výstup budu muset najít rovnocenného lezeckého parťáka a zároveň ve stěně dobře taktizovat.

Pro parťáka jsem naštěstí nemusel daleko, našel jsem ho v kanclu. Kolega Lumír Fajkoš krom lezecké dovednosti nabídl i bohaté zkušenosti a cit pro úsporu váhy, který se zdá pro takové výstupy klíčový (protože tahání každého kila navíc je znát).

172728

Po vyčkání na dobré počasí, absolvování veškerých cestovních a nástupových peripetií jsme v neděli 20. 8. brzy ráno minuli Stollenloch (dveře do železničního tunelu v Eigeru) a začali stoupat k prvním lezeckým délkám cesty Odyssee (8a+, 1400 m, 33 délek). První délky šly i díky předchozí zkušenosti snadno a po pár hodinách dolézáme pod první těžší délku (8.) hodnocenou jako 7c/8a. Zde takticky posílám do vedení Lumíra, věřím, že by mu mohla sednout. Tak se i děje a přelézá ji stylem OS, čímž mi šetří potřebné síly do dalších délek (fungujeme v modelu týmového přelezu, kdy prvolezec leze stylem RP/PP, druholezec postupuje vzhůru libovolně).

Hned další délka (9.) je sice též hodnocena 7c/8a, ale pocitově je mnohem nepříjemnější, i kvůli exponované pasáži v první třetině. V prvním pokusu míjím správný program, padám a délku tak přelézám druhým pokusem. Dostáváme se konečně na úzkou poličku pod klíčovou délku (10.) za 8a+, kde pro mě končí známý terén. Klíčová délka je dost převislá a nabízí tak extrémně vzdušné lištové lezení s 200 metry Rote Fluh pod zadkem, že jsem se dolů raději nedíval.

Po rychlém nakrokování a krátké pauze se mi k obrovské radosti daří délku vylézt a zlověstné ticho severky Eigeru narušil radostný výkřik. V danou chvíli mám pocit, že cestu dolezeme. Touto délkou však končí sportovnější část cesty a začíná převládat horský charakter (lezení po skobách, mokré úseky, odlezy).

172727

Jsou 3 hodiny odpoledne a od 2. českého bivaku nás dělí 6 délek (z toho 2 lehké). Do další délky (11.) 7b+/c nastupuje Lumír. Z převisů nad námi však kape voda, která ve vyšších pasážích dopadá na lezce a současně na dolez ke štandu, který je kompletně mokrý. Po pár odsedech mě Lumír posílá do vedení, ale kvůli mokrému dolezu též odsedávám a musím dát 2. pokus. V tom mě bohužel přepadnou křeče do loktů, které značí, že do bivaku dnes nedolezeme. I s tahačáky tedy slaňujeme na polici pod klíčovou délku, kde nás čeká snad nejexponovanější bivak, který jsme oba zažili. Police je široká akorát na jednu karimatku, abychom se vešli, spíme každý v jiné části police asi 5m od sebe.

Druhý den po probuzení začínáme taktizovat. Protože vnímáme, jak moc velkým soustem cesta je, plánujeme ji rozdělit na 4 dny. Nebudeme se střídat po jednotlivých délkách, ale po dnech. Dnes bych tedy do bivaku dolezl já a Lumír by měl jumarovací rest, další den bychom se prohodili a čtvrtý den by byl opět na mě. Malou komplikací je, že vodu máme jen na tři dny (uvažujeme v bivaku vodu dokapat) a kvůli ušetření váhy máme místo jumaru pouze menší hrudní blokant.

172730

Po rozehřívacím vyjumarování zpět k 11. délce, kterou jsme první den opustili, ji i přes mokrý výlez přelézám. Následuje úsporně zajištěná délka za 6c+ (12.), kde ke slovu již přichází vklíněnce. Výlez je však opět zcela mokrý, rozlámaný a šikmo od posledního jištění s hromadou ostrých hran. Hlavou mi párkrát problýskne myšlenka ústupu, ale po chvíli rozvažování a vypnutí pudu sebezáchovy dolézám ke štandu.

Zbývá nám poslední těžká délka (13.) za 7b+/c+. Z délky nad námi nám opět kape na hlavu a tak usuzujeme, že lomítko obtížnosti souvisí s mírou vlhkosti. Druhým pokusem délku přelézám, čímž se dostáváme z Rote Fluh, otevírá se nám výhled na Český pilíř a do 2. českého bivaku, kde tento den končíme, nám zbývají tři bezproblémové délky.

Po dosažení bivaku si chce Lumír zkusit další délku (17.) za 7c. Vzhledem k tomu, že jsme konečně na větší polici, boty si pouze odkládá na stranu. Při nálezu však urve chyt, který trefí botu. Ta se záhy rozkutálí a padá do údolí. Zlověstné ticho severní stěny opět naruší výkřiky, tentokrát neradostné. Chvíli zvažujeme, jak vyřešit vzniklou situaci. Shodujeme se, že sestup západní stranou není možný a budeme muset slanit. Vzhledem k solidnímu počasí a možnosti sdílení bot si však můžeme dovolit pokračovat dál a slanit až z vrcholu. Přespáváme tedy v prostorném bivaku a Lumírovi z místních materiálů navrhuji improvizovanou botu.

172732

Lumír ráno 3. dne přelézá 17. délku, já za ním jumaruji. Koukáme na 18. délku, která straší již z topa. 35m 7b+, 4 skoby. Až zde nám dochází komentář Jacopo Larchera: „Less protection and difficult route finding“. Ticho a nepřítomné pohledy přeruším skleslým oznámením, že to tedy zkusím. Ze štandu je vidět první skoba, poté je těžko znatelný odlez do traverzu k druhé skobě, třetí skoba je ještě dál a diagonálně. Po chvíli se i přes netěžký lezecký terén nechávám dobrat v druhé skobě a snažím se najít potřebný morál. Ten nenacházím, částečně i proto, že následující délky mají být v podobném duchu.

Po důkladném zvážení toho, jaká rizika jsme ochotni akceptovat, raději věšíme pytel a slaňujeme zpět na bivakovací polici a dál až ke Stollenloch, kde si zablikáním zastavujeme vlak, který nás z této děsivé stěny odváží.

To, že jsme cestu nevylezli, nebereme jako prohru, ale spíše jako remízu s tak velkou stěnou, kde pro hry na hrdiny není prostor. I tak se jedná o (dostačující) zážitek do konce života.

Děkuji Lumírovi, že do toho se mnou šel.

Autor článku: Martin Jech
Foto: Martin Jech, Lumír Fajkoš

Další novinky

Výstupy roku 2022

Výstupy roku 2022

V pátek 25. 8. 2023 byly na Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu v Teplicích vyhlášeny🏆 Výstupy roku ČHS 2022. I v letošním roce mezi oceněnými zazářil Singing Rock tým.

Bezpečnostní komise UIAA vydala doporučení pro vyznavače canyoningu

Bezpečnostní komise UIAA vydala doporučení pro vyznavače canyoningu

Mezinárodní horolezecká federace (UIAA) vydala bezpečnostní upozornění týkající se canyoningových úvazků. Popularita canyoningu roste, avšak používání nevyhovujících úvazků může ohrozit bezpečnost.