Hledat

Remy Franklin, Kale Borroka 8b+

Kale Borroka 8b+ je jednou z ikonických linií v Siuraně. Leze se 40 metrů po hlavní části El Pati, po výrazné spáře, která mnoho lidí přiměje zastavit se a říct si: "Woah! Co to je?"

Cestu jsem začal zkoušet na jaře 2022 a čekal jsem, že ji zvládnu rychle. Trénoval jsem, byl jsem v nejlepší lezecké formě a měl jsem za sebou jiné cesty za 8b+ (přelezené za 4-10 dnů). Půl roku jsem bydlel poblíž Siurany a připravoval se na specifický styl cesty. Přestože mi nechybělo sebevědomí, po 8 dnech pokusů jsem sezónu zakončil s prázdnýma rukama.

171557

Klíčem k přelezu Kale Borroka je překonání velmi malé lišty ve 30 metrech. Lezení před tímto klíčovým místem není pro Siuranu vůbec charakteristické - leze se převislou spárou po velkých chytech (8a) k odpočinku na obrovských madlech (pořád natýká!); udělat 7a boulder, pokusit se sklepat na šikmé liště, pak udělat další 7a+ boulder a cvaknout před klíčovým místem. Po tom všem se pustíš do posledního boulderu (7b?). Pokud se ti podaří chytit lištu a dostat se do dalšího chytu, je pro většinu lidí vyhráno. A právě tady jsem spadl snad třicetkrát!

Vrátil jsem se v listopadu, ale stále jsem padal na stejné liště. Kritické místo jsem nakonec zvládl a cestu poslal jednoho větrného dne letos v březnu. Připadalo mi to skoro snadné. 

Co se povedlo? Nejdřív k tomu, co nefungovalo: Kale jsem zkoušel dvakrát před výjezdy do jiných oblastí, takže jsem měl deadline, do kdy to musím dokončit, a to mě svazovalo. Také jsem cestu podcenil a nepřipravil si pořádnou betu, než jsem začal lézt na RP.

171558

Po loňském jaru jsem s pomocí trenéra @oligrounsell svůj trénink přizpůsobil charakteru cesty. To zahrnovalo pravidelné maximální visy, core trénink a sílu horní části těla (shyby, ramena, přítahy se zátěží). Před zimními pokusy jsme trénink posunuli do udržovací fáze, abych mohl lézt venku 3x týdně. Také jsem rychle přelezl Dogmu 8b/8b+, variaci na Kale, která se láme vlevo před převisem. To mi pomohlo získat kondici a sebevědomí před dalšími pokusy.

Trénink mi hodně pomohl, ale myslím, že jsem byl dost silný na to, abych Kale zvládl od prvního dne. Nakonec rozhodlo to, že jsem se v průběhu celé sezóny důsledněji připravil, jak po fyzické, tak mentální stránce, a lepší beta. Při finálním pokusu jsem cestou proplul. Bylo to krásný.

Remy Franklin
SINGING ROCK Climbing Team

Kale Borroka 8b+

Fotgraf Peter Wilson

Další novinky

Druhá generace PENTY je tu!

Druhá generace PENTY je tu!

Na trh přichází druhá generace lezecká přilba PENTA. Při té příležitosti jsme trochu vyzpovídali našeho vývojáře, specialistu na přilby Aleše Steklého, který přilbu navrhl a vyvinul...

 Cíl splněn. Pepa Šindel, Hypoxia extension 9a. Co bude dál?

Cíl splněn. Pepa Šindel, Hypoxia extension 9a. Co bude dál?

Cíl pro letošek měl jasný, a to překonat 9a a jedno takové se povedlo hned ze začátku sezony. Uvidíme kolik jich bude na konci.