Hledat

Remy Franklin, Kale Borroka 8b+

Kale Borroka 8b+ je jednou z ikonických linií v Siuraně. Leze se 40 metrů po hlavní části El Pati, po výrazné spáře, která mnoho lidí přiměje zastavit se a říct si: "Woah! Co to je?"

Cestu jsem začal zkoušet na jaře 2022 a čekal jsem, že ji zvládnu rychle. Trénoval jsem, byl jsem v nejlepší lezecké formě a měl jsem za sebou jiné cesty za 8b+ (přelezené za 4-10 dnů). Půl roku jsem bydlel poblíž Siurany a připravoval se na specifický styl cesty. Přestože mi nechybělo sebevědomí, po 8 dnech pokusů jsem sezónu zakončil s prázdnýma rukama.

171557

Klíčem k přelezu Kale Borroka je překonání velmi malé lišty ve 30 metrech. Lezení před tímto klíčovým místem není pro Siuranu vůbec charakteristické - leze se převislou spárou po velkých chytech (8a) k odpočinku na obrovských madlech (pořád natýká!); udělat 7a boulder, pokusit se sklepat na šikmé liště, pak udělat další 7a+ boulder a cvaknout před klíčovým místem. Po tom všem se pustíš do posledního boulderu (7b?). Pokud se ti podaří chytit lištu a dostat se do dalšího chytu, je pro většinu lidí vyhráno. A právě tady jsem spadl snad třicetkrát!

Vrátil jsem se v listopadu, ale stále jsem padal na stejné liště. Kritické místo jsem nakonec zvládl a cestu poslal jednoho větrného dne letos v březnu. Připadalo mi to skoro snadné. 

Co se povedlo? Nejdřív k tomu, co nefungovalo: Kale jsem zkoušel dvakrát před výjezdy do jiných oblastí, takže jsem měl deadline, do kdy to musím dokončit, a to mě svazovalo. Také jsem cestu podcenil a nepřipravil si pořádnou betu, než jsem začal lézt na RP.

171558

Po loňském jaru jsem s pomocí trenéra @oligrounsell svůj trénink přizpůsobil charakteru cesty. To zahrnovalo pravidelné maximální visy, core trénink a sílu horní části těla (shyby, ramena, přítahy se zátěží). Před zimními pokusy jsme trénink posunuli do udržovací fáze, abych mohl lézt venku 3x týdně. Také jsem rychle přelezl Dogmu 8b/8b+, variaci na Kale, která se láme vlevo před převisem. To mi pomohlo získat kondici a sebevědomí před dalšími pokusy.

Trénink mi hodně pomohl, ale myslím, že jsem byl dost silný na to, abych Kale zvládl od prvního dne. Nakonec rozhodlo to, že jsem se v průběhu celé sezóny důsledněji připravil, jak po fyzické, tak mentální stránce, a lepší beta. Při finálním pokusu jsem cestou proplul. Bylo to krásný.

Remy Franklin
SINGING ROCK Climbing Team

Kale Borroka 8b+

Fotgraf Peter Wilson

Další novinky

Felipe Camargo, Tropical Lines

Felipe Camargo, Tropical Lines

Podívej se na tenhle nevšední lezecký film o prvopřelezech v Brazílii. Ve snímku uvidíš pět parádních cest a mezi nimi i Auto Retrato, první 9a+ v Jižní Americe.
Martin Stráník, z boulderů na písek

Martin Stráník, z boulderů na písek

Jestli sleduješ Martina, tak ti určitě neuniklo jeho tažení na českém písku. Vloni toho Martin posekal požehnaně a ani letos nezahálí. Přelezy, které přidal toto jaro, jen potvrzují jeho zápal.