Hledat

Pepa Šindel přelezl Histeriji

Pepa Šindel ve svých patnácti letech překonal další nelehkou cestu. Tentokrát si vzal do hledáčku slovinskou Histeriji.

171331
Histerija není jen tak ledajaké 8c+, ale patří mezi jednu z nejtěžších cest Slovinska už od roku 2004, kdy byla poprvé přelezena slovinským silákem Matejem Sovou. Není to lehká cesta. Je impozantní a mnoho lezců se pokouší ji vylézt. Přesto odhadem nemá více než 30 přelezů. Navíc se na ní psala historie. V roce 2009 ji přelezla Natalija Gross. Stala se první ženskou přelezkyní cesty a dokonce i první slovinskou lezkyní, která zvládla obtížnost 8c+. Od té doby cestu přelezly jen 4 ženy a jenom 2 Češi! Cestu přelezl Adam Ondra a Tomáš Mrázek. To z Pepy dělá teprve třetího českého přelezce. Cestu poprvé zkusil 3.2.2023, kdy jeli do Ospu na třídenní výpad. Do cesty se vrátil o jarních prázdninách. 

Pepa komentuje cestu takto:
Když jsem do cesty poprvé nalezl, dostal jsem pěkně na prdel. Nedokázal jsem probojovat klíčový boulder a i když bych ho náhodou udělal,  věděl jsem, že čím výše, tím horší a tušil jsem, že můžu padat i z posledního kroku, což se taky stalo. Cesta je vytrvalostní darda (35 m) s bouldrovým koncem po malých lištách. Před samotným závěrem cesty je docela dobré koleno, kde se dá docela dobře zklepat. Celkem jsem v cestě strávil 8 dní a dal cca 16 pokusů. Cesta je nádherná a z přelezu mám velkou radost.

Gratulujeme a ať se daří dál.

Pepovi další přelezy můžeš sledovat na jeho webu. 

Pepa Šindel - Histerija

Další novinky

Taťka

Taťka

Podívej se na povedený dokument o Martinu Stráníkovi od Honzy Šimánka. Film měl premiéru na loňském Fesťáku a teď je online.

Veselé Vánoce a šťastný nový rok

Veselé Vánoce a šťastný nový rok

Planeta zase jednou oběhla kolem slunce, do dalšího cyklu vám přejeme hodně štěstí a nadhled.