Hledat

Pepa Šindel přelezl Histeriji

Pepa Šindel ve svých patnácti letech překonal další nelehkou cestu. Tentokrát si vzal do hledáčku slovinskou Histeriji.

171331
Histerija není jen tak ledajaké 8c+, ale patří mezi jednu z nejtěžších cest Slovinska už od roku 2004, kdy byla poprvé přelezena slovinským silákem Matejem Sovou. Není to lehká cesta. Je impozantní a mnoho lezců se pokouší ji vylézt. Přesto odhadem nemá více než 30 přelezů. Navíc se na ní psala historie. V roce 2009 ji přelezla Natalija Gross. Stala se první ženskou přelezkyní cesty a dokonce i první slovinskou lezkyní, která zvládla obtížnost 8c+. Od té doby cestu přelezly jen 4 ženy a jenom 2 Češi! Cestu přelezl Adam Ondra a Tomáš Mrázek. To z Pepy dělá teprve třetího českého přelezce. Cestu poprvé zkusil 3.2.2023, kdy jeli do Ospu na třídenní výpad. Do cesty se vrátil o jarních prázdninách. 

Pepa komentuje cestu takto:
Když jsem do cesty poprvé nalezl, dostal jsem pěkně na prdel. Nedokázal jsem probojovat klíčový boulder a i když bych ho náhodou udělal,  věděl jsem, že čím výše, tím horší a tušil jsem, že můžu padat i z posledního kroku, což se taky stalo. Cesta je vytrvalostní darda (35 m) s bouldrovým koncem po malých lištách. Před samotným závěrem cesty je docela dobré koleno, kde se dá docela dobře zklepat. Celkem jsem v cestě strávil 8 dní a dal cca 16 pokusů. Cesta je nádherná a z přelezu mám velkou radost.

Gratulujeme a ať se daří dál.

Pepovi další přelezy můžeš sledovat na jeho webu. 

Pepa Šindel - Histerija

Další novinky

Martin Stráník, z boulderů na písek

Martin Stráník, z boulderů na písek

Jestli sleduješ Martina, tak ti určitě neuniklo jeho tažení na českém písku. Vloni toho Martin posekal požehnaně a ani letos nezahálí. Přelezy, které přidal toto jaro, jen potvrzují jeho zápal.

Nová generace sportovních sedáků je tu

Nová generace sportovních sedáků je tu

Přichází nová generace sportovních sedáků. Zajímá tě, co přináší nového? Přečti si rozhovor s naším specialistou na lezecké úvazky Mírou Matějcem, který je navrhl a vyvinul.