Hledat

Nová lezecká oblast na Hvaru, Chorvatsko

Klemen Bečan, profesionální lezec, kouč, člen Singing Rock Climbing Teamu, se celý rok aktivně věnuje lezení, trénování, tvorbě nových cest a to vše na cestách v jeho dodávce se svojí manželkou a synem. Klemenovi se podařilo v loňském roce vylézt super parádní projekty v Řecku a Chorvatsku. Přes své projekty, trénování a lezení se Klemen také aktivně podílel na vývoji nové oblasti na chorvatském Hvaru.

Oblast Lučišća

Lučišća je nedávno vybudovaná oblast, která se nachází nad silnicí nad zátokou Lučišća. V této oblasti je možné lézt po celý rok. V létě je do 15:30 h ve stínu a později opět ve stínu. Skála je orientována západoseverozápadním směrem. Oblast je vhodná i pro lezce s dětmi, které budou před sluncem chráněny kaňonem.

Klemen nám řekl o této nové lezecké oblasti

Když jsme šli k velké jeskyni Lučišća, čím blíž jsme byli, tím větší se nám zdála. Ještě než jsem popadnul dech, už jsem hledal nové linie, které bych chtěl otevřít. Jedna konkrétní vynikla hned uprostřed stěny, přes obrovskou střechu s velkými dírami a do šedého bezchytového headwallu. Rozhodl jsem se, že nejlepší způsob, jak na ní začít pracovat, je dostat se na vrchol velkým traverzem z boku, přes několik volných říms a nakonec do závěrečné části krásné čelní stěny. Právě když jsme dosáhli vrcholu, začal foukat velmi silný vítr a snažil se nás sfouknout ze stěny. Pak začalo pršet. Ale naštěstí to nebyl velký problém pro pokračování v práci ve velkém převisu. Kvalita skály byla úžasná a já věděl, že mě čeká skvělý týden „boltování“.

Trvalo nám to téměř týden, než jsme začali zkoušet všechny cesty, které jsme absolvovali. Stálo to za to. Nepamatuji si, kdy mě lezení tak bavilo. Je zvláštní dát si tu práci s vývojem nové oblasti a pak si v ní užívat lezení. Člověku se nechce z ostrova odjet, když vidí výsledek a jak ho baví lézt na nově vynýtovaných cestách.


Sektor Ruža Vjetrova 23 zbrusu nových cest a 18 z nich stále čeká na prvovýstup. Nevěřím na uzavřené projekty, takže pokud má někdo chuť získat body navíc za první přelez, klidně do toho jděte. Koneckonců, cesty jsem nevytvořil já, pečlivě je vytvarovala příroda, aby nám dala tyto úžasné výzvy. Já jsem tam dal jen nýty, aby to bylo bezpečné.

Chcete-li se dozvědět více podrobností, včetně topo, navštivte Klemenovy webové stránky nebo hvarclimbing.com.

Nová lezecká oblast na Hvaru, Chorvatsko

Další novinky

Druhá generace PENTY je tu!

Druhá generace PENTY je tu!

Na trh přichází druhá generace lezecká přilba PENTA. Při té příležitosti jsme trochu vyzpovídali našeho vývojáře, specialistu na přilby Aleše Steklého, který přilbu navrhl a vyvinul...

 Cíl splněn. Pepa Šindel, Hypoxia extension 9a. Co bude dál?

Cíl splněn. Pepa Šindel, Hypoxia extension 9a. Co bude dál?

Cíl pro letošek měl jasný, a to překonat 9a a jedno takové se povedlo hned ze začátku sezony. Uvidíme kolik jich bude na konci.