Hledat

Cíl splněn. Pepa Šindel, Hypoxia extension 9a. Co bude dál?

Pro letošní rok jsem si stanovil jasný cíl, přelézt cestu obtížnosti 9a.

Vyhlídnul jsem si pár cest. Některé ve Frankenjuře, něco v Alpách, ale i v domácích oblastech. Lezecká sezóna začala slibně. Ve Slovinském Ospu se mi po pár pokusech podařilo přelézt legendární klasiku Hysterija 8c+ (více o přelezu zde).

171580

Na Slovensku, kde jsem jako doma, jsem měl z podzimu rozlezený otevřený projekt Hypoxia 9a. Cesta je v půlce rozdělená řetězem a první část je samostatné 8b. Po štandu následuje 4m bouldrová pasáž po malých lištách bez možnosti cvaknout expresku. Tyto 4 metry  odhaduji jako 8A+ boulder. Závěr je pak technické lezení náročné na přesnost a koncentraci.

Do Hypoxie jsem nahlédnul na podzim 2022, ale vůbec se mi nepodařilo vyřešit klíčovou pasáž, ba ani ji naznačit. Zlom nastal až koncem prosince, kdy teplota klesla k nule, skála byla suchá a já jsem našel řešení bouldru. K přelezu, ale bylo ještě daleko.

171582

23. dubna jsem do Hypoxie nastoupil s čistou hlavou a žádným očekáváním. Prostě jen tak. Spodní 8b jsem proběhl, vyklepal v restu, podržel mikro lišty a udržel skok do poslední malé lišty a v tu chvíli se vypla gravitace a já doletěl do madla, kde se dá sklepat. Závěr cesty jsem si vychutnal na max. Hypoxia extension 9a padla.

Sezóna 2023 je odstartována and lets go for another goal!!!
Počiny Pepy můžeš sledovat i na jeho webu.

Další novinky

Felipe Camargo, Tropical Lines

Felipe Camargo, Tropical Lines

Podívej se na tenhle nevšední lezecký film o prvopřelezech v Brazílii. Ve snímku uvidíš pět parádních cest a mezi nimi i Auto Retrato, první 9a+ v Jižní Americe.
Martin Stráník, z boulderů na písek

Martin Stráník, z boulderů na písek

Jestli sleduješ Martina, tak ti určitě neuniklo jeho tažení na českém písku. Vloni toho Martin posekal požehnaně a ani letos nezahálí. Přelezy, které přidal toto jaro, jen potvrzují jeho zápal.