Helmy FLASH

SINGING ROCK s potěšením oznamuje, že nová řada pracovních helem FLASH je nyní na skladě. Tyto helmy navržené s důrazem na komfort a odolnost jsou k dispozici ve třech modelech (INDUSTRY, ACCESS, AERO) v závislosti na pracovní situaci a volbě uživatele.134517Nárazu odolná skořepina helmy je vyrobena z ABS/PC. Minimální vnitřní svislá světlá výška skořepiny (volný prostor, který se nachází přímo nad hlavou, když si helmu nasadíte) je min. 25 mm, což je v souladu s články 3.14 a 4.4 normy EN 397:2012. Helmy řady Flash uvnitř nemají žádnou EPS pěnu, kterou mnozí výrobci používají, aby prošli testy odolnosti. (V pěně ponechají několik otvorů, které pak vydávají za vnitřní světlou výšku).

134519Kromě toho článek 4.6 normy EN 397:2012 vyžaduje, aby bylo možno nastavit hloubku vnitřního prostoru (náhlavní vložky) v helmě. Tento požadavek je u helmy Flash splněn pomocí speciálního typu sponek pro upínací pásky, které lze ke skořepině helmy připevnit ve dvou polohách. (Mnozí výrobci helem tento požadavek splní tak, že pro účely testování dodají různé velikosti upínacích pásků, ale poté helmy prodávají, aniž by měl uživatel jiné velikosti pásků k dispozici.)

K dostání jsou 3 typy helmy Flash s různými vlastnostmi:

134532

FLASH INDUSTRY je helma určená výhradně pro průmyslové využití. Plně splňuje normu EN 397:2012 a dále prošla volitelnými testy na použití při nízkých teplotách (-30 °C), boční deformaci a ochranu proti úrazu nahodilým elektrickým napětím až 440 V.
134536Helma FLASH ACCESS byla testována v souladu s normou EN 397:2012 včetně volitelných testů, s výjimkou spony podbradního pásku, která byla testována v souladu s normou pro horolezecké helmy EN 12492:2012. Dle této normy se spona otevře až působením síly o minimální velikosti 50 daN. V praxi to znamená výrazné snížení rizika ztráty helmy, dojde-li k zachycení podbradního pásku či skořepiny helmy o pevný předmět nebo při úderu padajícím předmětem. Nechtěná ztráta helmy může vést k úrazům hlavy v případě většího množství padajících předmětů, nebo v případě pádu z výšky způsobeným například ztrátou rovnováhy či vědomí uživatele. Na druhou stranu, pevnější spona podbradního pásku zvyšuje riziko uškrcení. Výběru vhodné helmy by měla předcházet analýza rizik provedená způsobilou osobou.


134537Verze FLASH AERO má odvětranou skořepinu a sponu odpovídající normě EN 12492:2012. Ventilační otvory neumožňují splnění volitelných testů proti úrazu elektrickým napětím a na boční deformaci dle EN 397:2012, zato ale významně zvyšují komfort uživatele při práci ve vyšších teplotách, neboť pomáhají odvádět nadměrné teplo a vlhkost. To zlepšuje soustředění a snižuje potřebu odpočinku. Mnozí uživatelé budou pravděpodobně mnohem raději nosit pohodlnou, dobře odvětranou helmu, dokonce i za cenu drobného rizika poranění hlavy malými předměty, které mohou proniknout větracími otvory.


Kombinace testovacích metod a absence označení normy EN na helmách Flash Access a Flash Aero může vyvolat řadu otázek. Normy EN jsou však pouze doporučeními pro notifikované subjekty, jakým způsobem provádět testy, aby byly splněny požadavky pro dodržení Směrnice Rady 89/686/EEC WSR (která byla zrušena s datem účinnosti 21. 4. 2018) nebo Nařízení (EU) 2016/425. Kterýkoli výrobce nebo notifikovaný subjekt smí použít i jiné testovací metody, nejsou-li v rozporu s výše uvedeným Nařízením či Směrnicí pro OOP. Helmy Flash Access a Flash Aero jsou náležitě certifikované, což je doloženo příslušnými Certifikáty ES přezkoušení typu, v nichž jsou popsány použité testovací metody. Firma Singing Rock nabízí i další výrobky s podobnou certifikací – např. Kotvící desku či Redblock, u nichž byla k získání Certifikátu ES přezkoušení typu použita kombinace testovacích metod, které jsou v souladu s normami EN 795 a EN 354.


134542Dle Nařízení o OOP (EU) 2016/425 patří ochrana sluchu mezi OOP kategorie III, přičemž je vyžadováno, aby byly sluchátka na helmu a helma, na kterou jsou upevňovány, certifikovány společně jakožto systém. Naše helmy jsou zatím certifikované v kombinaci se sluchátky S1C, S2C a S3C od firmy Hellberg, která jsou k dostání u prodejců Singing Rock nebo u dalších distributorů značky Hellberg. Kromě toho nabízíme i mnohé další příslušenství jako ŠTÍT SAFE STEEL MESH, ŠTÍT SAFE NYLON MESH, ŠTÍT SAFE PC ELECTRIC ARC, polstrování či čepice.