Hledat

Fajkoš & Šofránko, Gilotína 10- a Diagonálne previsy 9-

142374Náš kolega ze Singing Rocku, obchoďák Lumír Fajkoš a slovenský lezec z HK Manín Peter Šofránko v srpnu ve Vysokých Tatrách ve Veľkej Studenej doline zopakovali dvě parádní vícedélky, Gilotínu 10- na Malý hrot a Diagonálne previsy 9- na Vežu Veľkého Kostola. Obě původně hákovačky jako první volně přelezli letos v létě Slováci Martin Krasňanský a Jozef Krištoffy, kteří Lumírovi a Peterovi cesty doporučili.

Lumír přináší detailnější info:


Na začátku srpna jsem se svým spolulezcem Václavem Šatavou vyrazil na prodloužený víkend do Tater obhlídnout „nějaké“ cesty. Za tři dny jsme se podívali do třech stěn. Vzhledem k nedostatku času a chuti vidět co nejvíce, jsme se do cest nevraceli s tím, že tam asi nejsme naposledy. Bohužel Vašek další víkend nemohl, tak jsem kontaktoval Petera Šofránka, jelikož předpověď vypadala slibně. 13. 8. se nám i díky zanechaným dvou skobám z minulého víkendu (nyní již tedy není potřeba tlouct žádné další a hlavně vytloukat, jelikož se trhlina tímto ulamuje) podařilo relativně rychlé první opakování cesty Gilotína 10- (10-, 6+, 8-). Nejtěžší délku vylezl každý PP, zbylé dvě OS team. Jedná se o cestu 6+ A2 z dílny P. Jackoviče a T. Hromádky z r. 2001. První volný přelez se podařil 16. 7. Maťovi Krasňanskému a Jožovi Krištoffymu.

Gilotína 10-

Hlavní cíl byl tedy splněn, a tak jsme si na Téryho chatě (díky chalani za parádní servis!) dali oslavná piva… Oslava ale (bohužel/bohudík?) netrvala dlouho, jelikož nás večer Maťo po telefonu navnadil do jejich dalšího volného přelezu staré hákovačky, která se jim podařila přelézt před třemi dny. Skončili jsme tedy s večírkem a šli spát dříve… Další den jsme sešli z chaty na Ďatky (Veža Veľkého Kostola). Hodili jsme si mincí, kdo začne. Padlo to na Šofa, ale bylo to vlastně „národnostně vyvážené“, jelikož předchozí den to bylo naopak. Opět cesta od P. Jackoviče, tentokrát s M. Mravou za VIII A3. A jak jinak, první volný přelez Maťo Krasňanský a Jožo Krištoffy. Parádní linie se jmenuje Diagonálne previsy 9-. Částečně odjištěná cesta s jednotlivými délkami: 6+, 8+, 9-, 5+, 5+ se nám podařila přelézt stylem OS team.

Diagonálne previsy 9-

Jako třešnička na dortu bylo vítězství v soutěži o nejhodnotnější horolezecký výstup THT JAMES za opakování cesty Gilotína 10- na Malý hrot.

Super výkony!
Gratulujeme Lumírovi a Peterovi, a stejně tak Maťovi a Jožovi.
Kdo další si dá opáčko? 💪🙂

Další novinky

Nová lezecká oblast na Hvaru, Chorvatsko

Nová lezecká oblast na Hvaru, Chorvatsko

Klemen Bečan, profesionální lezec, kouč, člen Singing Rock Climbing Teamu, se celý rok aktivně věnuje lezení, trénování, tvorbě nových cest a to vše na cestách v jeho dodávce se svojí manželkou a synem…
Čtyři přelezy na dvou cestách aneb myslet globálně, lézt lokálně

Čtyři přelezy na dvou cestách aneb myslet globálně, lézt lokálně

Náš kolega Lumír Fajkoš (obchodní zástupce pro ČR) si připsal na své lezecké konto dva velice zajímavé přelezy na „domácí“ československé půdě.