Hledat

Alex Txikon – zimní výstup na Manaslu

Na začátku roku byla úspěšně dokončena expedice na Manaslu, která proběhla kompletně v zimním období (tj. po začátku astronomické zimy). 6. leden 2023 je datem, které si Alex Txikon bude navždy pamatovat jako den, kdy stanul na vrcholu osmé nejvyšší hory světa ve výšce 8 163 m. n. m. 

168633

Alex na Manaslu zahájil projekt „Winter Summits“ 26. 12. 2022, kdy vybudoval základní tábor ve výšce přibližně 5 000 metrů, což je o téměř kilometr níže než při předchozích dvou pokusech. S Alexem zde byl také Simone Moro a několik nepálských lezců. Po několika výškových rotacích, kdy si promýšleli a analyzovali nejlepší možnou strategii výstupu, byla jediná věc jasná a to, že samotné stoupání musí být co nejrychlejší. Teploty dosahovaly až -50 °C a foukal silný vítr. Přesto se zdálo, že počasí se v příštích dnech umoudří a výstup k vrcholu bude moct začít. 

Všemi netrpělivě očekávaný okamžik nastal 4. 1. 2023 v 8:00, kdy si účastníci vzali potřebné vybavení a vyšplhali přímo až do druhého tábora ve výšce 6 400 metrů. Nastoupali velmi náročných 1 500 metrů ve velkém větru, který v nárazech dosahoval až 50 km/h. Teploty klesaly až na -45 °C a voda v lahvích, kterou horolezci nosí mezi tělem a péřovou bundou, zamrzala. Zde byl Simone Moro nucen ukončit výstup kvůli střevním potížím. Po domluvě s ostatními sám sestoupil zpět do základního tábora. Expedice postupovala rychle vzhůru a 5. ledna dosáhla třetího tábora ve výšce těsně pod 7 000 metry. 

Zde se dlouho nezdrželi a po krátké hodině odpočinku se ve 23:00 Alex a jeho nepálští společníci vydali vstříc vrcholu. Nebylo to snadné rozhodnutí, protože počasí bylo extrémně chladné a doba výstupu se prodlužovala oproti původnímu plánu. Přesto povětrnostní podmínky byly dobré, tak se horolezci rozhodli nestavět obvyklý čtvrtý tábor ve výšce 7 400 metrů a zamířili rovnou k vrcholu. Po velmi dlouhém, náročném a nekonečném stoupání došli na vedlejší vrchol ve výšce 7 992 metrů. Hlavní vrchol byl již zalit světlem. Před Alexem a jeho skupinou se objevilo místo, kde končí komerční výpravy, ale z fotek analyzovaných před výstupem bylo známo, že skutečný vrchol je o kousek dál, za krátkým hřebenem. Vrchol Manaslu je velmi úzký a není možné se na něj vejít v celé skupině. Lezci vylézali a slézali z hřebenu jeden po druhém, dokud se na vrcholu všichni nevystřídali. Poté začali sestupovat, což byla bezpochyby nejtěžší část výpravy. V 18:00, po téměř 60 náročných hodinách, všichni zdárně dorazili do základního tábora. Unavení, ale neskutečně šťastní.

Klobouk dolů! Gratulujeme Alexovi a jeho týmu k tomuto úžasnému výkonu. Moc nás těší, že při cestě na vrchol spoléhá na vybavení od Singing Rocku. 

První zimní výstup na Manaslu

Další novinky

Taťka

Taťka

Podívej se na povedený dokument o Martinu Stráníkovi od Honzy Šimánka. Film měl premiéru na loňském Fesťáku a teď je online.

Veselé Vánoce a šťastný nový rok

Veselé Vánoce a šťastný nový rok

Planeta zase jednou oběhla kolem slunce, do dalšího cyklu vám přejeme hodně štěstí a nadhled.