Hledat

Vol de Nuit – Noční let v oblasti Mont Blanc

67449Koncem ledna navštívili Dušan „Stoupa“ Janák a Pavel „Bača“ Vrtík masiv Mont Blancu ve Francii. 26. 1. se rozlezli na kratších cestách v oblasti Mont Blanc du Tacul a 27. 1. přelezli místní „kultovku“ Vol de Nuit stylem on sight. Vol de Nuit je cesta od Roberta Jaspera z konce 90. let.

Ačkoli cesta nevede v žádné z velkých alpských stěn, ale v přibližně 450 m vysoké stěně Mont Blanc du Tacul, bývá označována stále za jednu z nejtěžších mixových cest v Alpách. Důvodem je, že obtížnost nejtěžší délky je M8- a v celé cestě je zanechána pouze jedna skoba jako fixní postupové jištění.

To vše v nadmořské výšce kolem 3 500 m.n.m., na kterou je nutné se aklimatizovat. Stoupa a Bača cestu přelezli ve velmi chladném počasí a za nepříliš dobrých ledových podmínek. Vyzpovídali jsme Stoupu a tady je kratičký rozhovor o této cestě:

Proč podle tebe, za tak dlouhou dobu od přelezu Vol de Nuit, nevznikla další podobná nebo těžší cesta v oblasti Mt. Blancu?
Těžko říct. Možná jsme svědky podobného rozdvojení jako před třiceti lety v případě volného lezení na skalách. Ti, které zajímají obtížné cesty obtížné po fyzické stránce zůstávají s nýty na skalách. Naopak ti v horách, zase lezou z hlediska sportovní klasifikace spíše lehčí cesty. Ani v létě se nelezou v horách těžší cesty než osmém stupni úplně běžně. Přitom na cvičných skalách je osmička pro mnoho lezců v podstatě lehká cesta. Za poslední tři, čtyři roky přibyli i v Chamonix nějaké cesty stejné klasifikace nebo i o trochu těžší než Vol de Nuit, dokonce i v daleko závažnějších stěnách. Jde o "volné" přelezy starších hákovaček.

Potřebovali jste nějakou speciální výstroj nebo výzbroj?
Ne. Standardní set čoků, friendů, abalaků.

Kolik má cesta délek?
Cesta má asi 400 metrů. Lehčí délky lze natáhnout a spojit.

Kudy se sestupuje?
Sestup slaněním. Překvapilo nás, že štandy nad nejtěžší délkou jsou ve špatném stavu nebo chybí. Doporučuji vzít dost smyček na slanění. Často se jede z hrotů a metráž mizí před očima. Nechal jsem tam i smyčky z cepínů...

V čem spočívají potíže v nejtěžší délce?
Jde o takovou zvlněnou širočinu, místy převislou. Takže noha vevnitř, motyky okolo. Občas se dá rozkročit a vyklepat. Byla dost plná sněhu, takže to vzalo dost času. Ale neměli jsme moc dobré podmínky. Kdyby tam byl místo sněhu led, bylo by to lehčí. Ale bylo to lezitelné.

Neláká tě prvovýstup v tomto sektoru?

Láká, ale logický linky jsou už dost probraný.

SINGING ROCK TEAM

Vol de Nuit – Noční let v oblasti Mont Blanc