Hledat

Tráva se chystá na Manaslu

135713Aktualizace 28. 9.: Trávovi a Miri bohužel tentokrát vrchol Manaslu nevyšel. Není každý den posvícení, určitě ne na horách. Ale také není všem dnům konec. Třeba někdy příště. Přečtěte si Trávův report sepsaný po návratu do základního tábora, ve kterém se dovíte víc.Člen SINGING ROCK Climbing Teamu Honza "Tráva" Trávníček se na konci srpna 2018 po třech letech vrací na osmitisícovku Manaslu. O chystané expedici sdělil následující:

Možná některé z vás překvapuje, že se vracíme opět na místo činu. Na osmitisícovku, kde jsme byli již s Miri v roce 2015 a na jejímž vrcholu jsem stál v roce 2011. V roce 2015 to ovšem nedopadlo přesně podle našich představ. Cituji média:
„Na expedici odjeli v malém týmu. Dosažení vrcholu zabránila záchranná akce, kterou organizovali v posledním výškovém táboře ve výšce 7 400 m n.m.  Záchrana života francouzského horolezce je stála možnost pokusit se o finální část výstupu. Ale lidský život by měl mít vždy prioritu před čímkoliv, shodují se Honza i Miri. Tento čin byl oceněn českým olympijským výborem. Oběma byla udělena cena fair play. Další nejen morální ocenění následovala.“
 
135714Rádi bychom svůj pokus zopakovali. Tentokrát však ještě v menší skupině. Té nejmenší možné. Ve dvou lidech. Při výstupu mne bude doprovázet (či já ji?) moje spolulezkyně a přítelkyně Miroslava „Miri“ Jirková.
Bylo by pěkné, kdybychom se coby partneři ocitli na vrcholu společně.
V současnosti se v České republice nemůžeme potkat s jinou ženou, která by dobrovolně lezla na osmitisícovku bez použití podpůrného kyslíku.
Vyzkoušíme si partnerské horolezení a já taktéž odolnost a vůli lidského těla po léčbě zhoubné rakoviny močového měchýře, která probíhala celý minulý rok. Po čtyřnásobném opakování operací a následné chemoterapii se již pomalu vracím do „horské“ formy a těším se na „ozdravný“ pobyt v Nepálu.

Moc se těšíme i na svahy Manaslu (známá také jako Kutang), která je s 8 163 metry osmou nejvyšší horou světa. Nachází se v pohoří Mansiri Himal v oblasti nepálského Himálaje. Název pochází ze sanskrtského slova Manana a lze jej přeložit jako „Mountain of the Spirit“, „Hora duchovna“. Manaslu je nejvyšším vrcholem masívu Gurkha a leží asi 70 km východně od osmitisícové Annapurny. Ze svahu hory stékají do údolí ledovce Manaslu, Pungen a Thulagi. Proč máme v logu výšku 8 156 m? No přeci proto, aby byla nějaká změna? Přeci již po třetí nepolezu na „stejný“ kopec? :-) A taktéž podle části zdrojů se tato výška i někdy oficiálně uvádí.

Z vrcholu Manaslu poprvé shlédli 9. května 1956 japonský horolezec Toshio Imanishi a nepálský šerpa Gyalzen Norbu, členové japonské expedice.


Trávovi a Miri přejeme dobré podmínky a hodně štěstí.
Zprávy z expedice můžete průběžně sledovat na Trávově webu či facebooku.

135715

Další novinky

HandiCamp 2021

HandiCamp 2021

SINGING ROCK a spol. vás zvou na 15. HandiCamp - víkendovou lezeckou akci určenou především (ale nejen) lezcům a horolezcům se zdravotním postižením. Letošní setkání se uskuteční v Českém krasu...
Dušan

Dušan "Stoupa" Janák, 50 dní na písku

Stoupa měl v roce 2020 plodnou a intenzivní pískovcovou sezónu. S "menším" zpožděním přinášíme jeho loňské ohlédnutí za lezením v Adršpachu a okolí...