Hledat

Mačky LUCIFER III a FAKIR III

143012

SINGING ROCK uvádí na trh III. generaci lezeckých a turistických maček LUCIFER a FAKIR. Zeptali jsme se vývojáře Martina Horáka, který je „otcem“ těchto maček, v čem jsou jiné oproti předchozí generaci.

V čem je hlavní rozdíl, oproti předchozím mačkám Lucifer II a Fakir II?

Při vývoji jsme se zaměřili na slabá místa předchozí generace. Mačky Lucifer III mají nově nastavitelnou délku předního hrotu, tři polohy třmenu a zúženou špici tak, aby perfektně seděly na moderní úzké lezecké boty.

Hlavní změna u maček Fakir III, která na první pohled není vidět, je změna konstrukce mačky pro větší odolnost a delší životnost maček. Při nadměrném používání v kombinaci s měkčí pohorkou, docházelo k únavové zlomenině rámu mačky. Než jsme konstrukci upravili, provedli jsme desítky počítačových simulací a reálných cyklických ohybových zkoušek. Mačka je nyní odolnější a zároveň i lehčí než předchozí model.

Chápu to tedy dobře, že mačka může prasknout?

Běžnému uživateli, se to pravděpodobně nestane. Ale ano, při velmi frekventovaném používání s kombinací s měkčí botou, se to stát může. Problém nám hlásily zejména půjčovny a ledové stěny, kde je velká frekvence různorodých uživatelů. Přitom stačí mačku kontrolovat. Únavový lom nenastane z ničeho nic. Vznikne trhlina, která se postupně zvětšuje a roste, dokud díl nepraskne. Kromě změny konstrukce, jsme i u turistického modelu Fakir III Classic změnili spojovací plech za pružný nerezový FLEX, který se lépe přizpůsobí měkké podrážce turistických bot a pohltí část zatížení.

143013
Všiml jsem si, že spojovací plech se vrátil do původní podoby jako u první generace maček. Co vedlo k tomuto kroku?

Předchozí spojovací plech s MSA systémem (Micro-Step Adjustment) je funkční, ale až příliš jemný pro nastavení velikosti maček. Většina uživatelů, tuto „jemnost“ neocenila a naopak neměla k subtilnímu provedení důvěru. Tak jsme se vrátili ke klasickému a ověřenému nastavovacímu systému velikosti maček bez použití nářadí.

V čem se ještě liší III. generace maček od předchozích modelů?

Kromě již zmíněné změny konstrukce a hmotnosti, jsme změnili i vyhazovače sněhu BOUNCER, které jsou nyní z  pružnějšího materiálu, který si zachovává své vlastnosti i hluboko pod bodem mrazu. Díky tomu vyhazovače lépe fungují a také déle vydrží. U modelů FAKIR III Tech a LUCIFER III Tech je možno vyměnit přední třmen (hrazdičku) za třmen SKI pro skialpinistickou obuv, nebo třmen SEMI-CLASSIC pro boty s upínací drážkou pouze na patě.

143014
Jsou tyto náhradní třmeny součástí maček nebo si je musím dokoupit?

Zvažovali jsme, jestli je přidat do standardního balení, nebo ne. Nakonec jsme se rozhodli, je nepřidávat. A to z důvodu zachování koncové ceny maček, která, i přes již zmíněné vylepšení, zůstává stejná, jako u předchozí generace. Náhradní třmeny, stejně tak i ostatní náhradní díly na mačky, je možno si dokoupit za velmi přívětivé ceny.

Když mám starší model, seženu na něj ještě náhradní díly?

Ano, náhradní díly na mačky II. generace jsou stále v nabídce a skladem je budeme držet do vyprodání zásob.

A otázka na závěr, můžeš prozradit, kde se mačky vyrábějí?

Mačky, stejně tak i cepíny, vyrábíme u nás v České republice, v naší kovovýrobě v Sudkově. Stejná kovovýroba, kde se před 23 lety začaly vyrábět cepíny a mačky Raveltik, a kde nyní již 10 let vyrábíme naše železo.

Díky za rozhovor.

143015

Další novinky

Felipe Camargo, Tropical Lines

Felipe Camargo, Tropical Lines

Podívej se na tenhle nevšední lezecký film o prvopřelezech v Brazílii. Ve snímku uvidíš pět parádních cest a mezi nimi i Auto Retrato, první 9a+ v Jižní Americe.
Martin Stráník, z boulderů na písek

Martin Stráník, z boulderů na písek

Jestli sleduješ Martina, tak ti určitě neuniklo jeho tažení na českém písku. Vloni toho Martin posekal požehnaně a ani letos nezahálí. Přelezy, které přidal toto jaro, jen potvrzují jeho zápal.