Hledat

Jáchym Srb & Matěj Svojtka, vícedélka Ritorni Notturni (8a+, 250 m)

Co ty a tvoji parťáci? Už jste zahájili venkovní sezónu na laně? Jáchym Srb a Matěj Svojtka jo. Ve švýcarském údolí Verzasca přelezli cestu Rotorni Notturni 8a+, 250 m. Jáchym jejich nedávný výjezd do země helvétského kříže shrnuje v povedeném článku, který rozhodně stojí za přečtení.

Tady je z něj malá ochutnávka:

171080

Jako obvykle však své rozpaky s pohledem na první alpské štíty odkládám na vedlejší kolej, zaplatíme mýtné a vše další, co se po nás chce, vypínám mobilní data a o pár hodin později se ocitáme v údolí Verzasca, nad nímž se, trochu upozaděna mezi ostatními skalními velikány, tyčí naše stěna du jour – Parete di Sonogno. Pokud jsou Švýcaři trpaslíci, pak Verzasca musí být jejich hlavní město: Khazad-dûm – Trpasluj. Vše je tu z kamene, domy včetně střech, ploty, silnice vinoucí se přes desítky kamenných mostů. Z kamene tu budou mít snad i kartáčky na zuby. Jsme na správném místě.

A jaký je to kámen! Jaká stěna! Žula barevná a jemnozrnná, tu s podivuhodným mramorováním, tam zas protkaná pavučinou křemenných žil. V prvních délkách ještě nepěkně přemrazí prsty, ale poté už naše těla nasávají jižní paprsky a akumulují teplo, za nějž budeme vděční i po soumraku. Na první pokus však přesto nepouští. Poslušni moderní lezecké doktríně postupujeme stylem týmový RP, takže každou nepozornost a každý pád splácíme spuštěním na štand a novým pokusem. A že jich pár bylo! Po jednom obzvláště vydatném mi zaplaví mozek takové množství adrenalinu, že jsem následující půlhodinu schopný mluvit jen v citoslovcích. Inu, těžký začátek sezóny.


171047
I způsob zajištění přidává na lezecké pikanterii. Dlouhé pasáže po vlastním se tu vyskytují zásadně v těch úsecích, pro něž nám chybí mikrofrendy. Zároveň jde převážně o traverzy, snad aby si celou zábavu v nezmenšeném rozsahu vychutnal i druholezec. Na štand pod nejtěžší délkou, posazený elegantně na vršku dvacetimetrového skalního lupenu, tak dolézáme již s trochu pocuchanými nervy i tělem. Naděje na jednodenní přelez se nás však stále drží, a tak délku nacvičuje a pokouší silnější z dvojice, zatímco já, jistič na další hodiny, s nastupujícím šerem postupně přimrzám ke skalnímu lupenu a sám se stávám součástí minerální říše.

Celý článek najdeš na eMontaně. 

Přejeme pěkné počtení a klukům gratulujeme k parádnímu přelezu.

Jáchym & Matěj, vícedélka Ritorni Notturni (8a+, 250 m)

 

Další novinky

Taťka

Taťka

Podívej se na povedený dokument o Martinu Stráníkovi od Honzy Šimánka. Film měl premiéru na loňském Fesťáku a teď je online.

Veselé Vánoce a šťastný nový rok

Veselé Vánoce a šťastný nový rok

Planeta zase jednou oběhla kolem slunce, do dalšího cyklu vám přejeme hodně štěstí a nadhled.