Hledat

Adam Karpierz

141479

Jméno: Adam Karpierz
Přezdívka: Gaduła
Zaměstnání: stavěč cest, trenér, lezec...
Rok narození: 1995
Lezu od: mých 12 let
Stát: Polsko

Co tě na lezení baví?
Sdílení mé vášně a radosti s ostatními, jako lezec, trenér nebo stavěč cest. Je to smyslem mého života. Miluju chvíle čistého soustředění, když do toho opravu jdeš. To potěšení, když vymyslíš novou sekvenci a zapojíš ji do monstrózního celku. A v neposlední řádě, mám rád pocit tlaku v konečcích prstů, když drtím ty nejmenší chyty.

Jak jsi začal s lezením?
Když mi bylo 12, shodou okolností jsem narazil na lezeckou stěnu, která byla na dětský den na náměstí v našem městě. Dvakrát jsem zkusil top rope a zamiloval si to. Legrační je, že jsem si cestou domů lámal hlavu nad tím, jak se dá lézt bez připraveného jištění. Nejlogičtější odpověď byla, lezení nad vodou v převisu nad mořskou hladinou... Ale viset v převisu na konečcích prstů?! Ne, to není možné! :)

Ostatní zájmy?
Ostatní co? :) Většina mých zájmů je stále spojena s lezením: psychologie, koučování, trenérství, zvyšování efektivity.

Proč se účastníš závodů?
Protože jsem stavěč cest a je to moje práce ;) Ale také rád závodím, protože je to zábava s přáteli, velmi kvalitní trénink, možnost otestovat sám sebe a objevit svá slabá místa. Ale je to spíš doplněk než účel sám o sobě.

Oblíbená lezecká oblast?
Těch je hodně, těžko vybrat! Řekl bych, že jsou někdy důležitější jednotlivé cesty než celá oblast, ale největší koncentrace skvělých cest je v Sanata Linyi, Olianě a Zillertalu. Miluju také Analusii, nejvíc Otinar and Villanueva del Rosario.

Nejhodnotnější výstupy a výkony?

Skalní lezení:
5 x 8c+ RP (included 3 x 8c+ in 1 week!)
12 x 8c RP
Pig on the roof 8b OS, Leonidio
13 x 8b RP

Vícedélky:
Opętanie 8b RP, Vysoké Tatry
první opakování, nejtěžší cesta v polských Tatrách.
Dame Cookie 8a+ RP (7c, 6c, 6c, 8a, 7c+, 8a+, 5c) Verdon
týmový výstup, tahal jsem 6c OS, 8a OS, 8a+ na druhý pokus. Neočekávaný bivak na vršku ;)
Wędrówka Dusz 7c+ RP 670m, Tatry
týmový výstup. tahal jsem všechny těžší délky

Deep Water Solo:
Snatch 8b
Smash it in! 8a Flash
Ronatron 7c+ OS

Plány do budoucna?
Mým snem je vylézt Papichulo 9a+ v Olianě – perfektní vytrvalostní kousek na nejlepší skále. Pak chci přenést moje lezecké dovednosti na vícedélky.

Lezení za 100 let?
Bohužel beze mě, ale možná s mými vnoučaty :) Obávám se o kvalitu skály a bojím se vlivu člověka na přírodu, ale doufám, že najdou nějaký způsob, jak chránit přírodu. Myslím, že dojde k rozvoji exotičtějších míst díky objevování nových oblastí a snadnějšímu cestování. Ale myslím si, že mnohem víc lidí zůstane u lezení na stěnách. A samozřejmě, zvedne se laťka – 10a?

Více informací o mě:
Facebook @gadas.workout, Instagram @gadas_workout

Adam Karpierz

Články, videa, odkazy o Adamovi