Suché skály 2008

67126Firma SINGING ROCK podporuje hendikepované lezce již řadu let. Vybavuje horolezecké oddíly a sdružení, kteří se věnují hendikepovaným lidem na skalách a umělých stěnách. SINGING ROCK se však rozhodnul navíc věnovat těmto lidem i svůj čas. Ze zkušeností z minulých let jsme u nás ve firmě nabyli dojmu, že kromě pouze vybavení nestačí. Mnohem důležitější (ale i náročnější) je se těmto lidem věnovat a společně trávit chvíle na skalách a v přírodě.

Proto jsme i letos připravili setkání nevidomých a hendikepovaných lezců, který proběhnul ve skvělé atmosféře na Suchých skalách o víkendu 16 – 18. května 2008.

Aktivity

Lezení:
Pro některé účastníky se jednalo vůbec o první lezení na skalách. Doposud lezli na umělých stěnách, bez možnosti slanění a jištění prvolezce či druholezce.

Slack line:
Chození – udržení rovnováhy na napnutém popruhu (Slack line)

Metodika (sobotní metodická rozcvička):
Kladen byl důraz na osvojení základů a to hlavně:

  • bezpečné a jisté navázání (osmičkový uzel)
  • jisté založení jistítka na lano (osma nebo kýbl), příp. prusík
  • jištění prvolezce a druholezce (povolování, dobírání lana)
  • manipulace s karabinou a jistítka včetně „gear managementu“ čili uspořádání materiálu na vlastním sedacím úvazku.
  • slanění. (jistě a samostatně)
  • povely a komunikace

Za organizátory:

Vojtěch Watt Dvořák:
brand manager fy. SINGING ROCK
„Taková setkání nás velmi obohacují. Máme dobrý pocit ze všech těch „malých vítězství“, kterých dosahují všichni zúčastnění.

Honza Říha:
Honza je zakladatelem horolezeckého oddílu, který pomáhá mladým lidem s podobným postižením plnit si své sportovní sny - osahat si hory a bezpečně na po nich pohybovat. Umožňuje jim vyzkoušet si horolezectví a shání pro ně vybavení. Říha leze na skály od 15 let, na svém kontě řadu významných skalních výstupů, včetně průstupu legendární stěnou El Capitana v Yosemitském národním parku v létě 2007. "Uvědomil jsem si, že se nemohu jen litovat, ale že chci svému okolí a hlavně sobě ukázat, že něco dokážu," dodal. Letos se chystá zdolat nejvyšší horu Ruska - 5642 metrů vysoký Elbrus. "Říkáme tomu schody do nebe, každý rok zdoláváme vyšší a vyšší horu, uvidím, kam až mně to pustí," poznamenal Říha, který začínal s atletikou.

Závěr:
Cílem takových setkání / školení by měl být kromě vlastního lezení (pohybu ve skalním terénu) a výměny zkušeností především výcvik. Tak aby se nevidomí lezci stávali samostatnějšími. Tím pádem vyžadující méně osob pro svou asistenci, větší jistota pak znamená větší rychlost a to celé znamená více lezení.

Fungující oddíly, které se věnují lezení s hendikepovanými jsou tedy: H.O.MATAHARI Praha a HO SHOCK SPORT Dobříš.

Zpráva bude též na stránkách ČHS.

Akci podpořil Český horolezecký svaz, fy. SINGING ROCK a Konto Bariéry.

Připravované akce:
2. ½ září 2008, Liberec
Sledujte naše novinky nebo webové stránky: H.O.MATAHARI

Honza Říha napsal:
20/5/2008


Ahoj vsichni ve firme SINGING ROCK,
uz dnes mi nekteri volali a i psali, ze se jim akce moc libila a moc dekuji zamestnancum kteri se podilali na priprave a na samotne akci kde byli a pomahali. Vsichni byli spokojeni a bylo vse moc hezky pripraveno jak ubytovani, tak strava a i samotny program. Samozrejme, ze se uz tesi na dalsi akci, kterou zas spolecne HO Matahari, o.s. a SINGING ROCK pripravi.

K podekovani se i pripojuji i clenove HO Matahari za spolupraci na teto akci. Priznam se, ze tak velkou akci bychom bez Vasi firmy nezvladli.

Jeste jednou moc dekujeme a budeme se tesit na spolupraci na dalsich akci.

Mejte se moc ktasne a pokud mozno Vam prejeme slunecny den.
Ahoj za HO Matahari, o.s.
Honza

HANDI CAMP 2008 Suché skály

Suché skály 2008