Správná poloha sedáku

I ten nejpozorněji konstruovaný úvazek nemusí být pohodlný a nemusí být ani bezpečný, jestliže je příliš velký nebo naopak příliš malý.

Jestliže je úvazek příliš těsný, omezuje volnost pohybu a škrtí (obr. 3).

Volný úvazek sklouzává a odírá tělo lezce (obr.4) a v případě pádu může lezec z úvazku vypadnout.

Při zkoušení jak úvazek padne, je nutno si obléci takové oblečení, které při lezení skutečně používáte. Rozhodně si při zkoušení úvazku vyprázdněte kapsy, sundejte opasek, kšandy a navolněte tričko. Většina specializovaných obchodů je vybavena systémem pro zavěšení, kde je nutno viset v úvazku několik minut, aby jste si ověřili, že se v úvazku cítíte dobře, neškrtí ani netlačí v citlivých partiích a vybraná velikost vám padne (obr. 2).

Úvazek musí sedět pohodlně, v pase nad kyčlemi (obr. 1 - osa a). Musí být vyloučeno jeho sesunutí na bedra i při použití velké síly (obr. 4). Nesmí však škrtit v pase. Nemůžete-li najít sedací úvazek, který by dobře seděl v pase nad kyčlemi použijte celotělový úvazek, který drží celou pánev. Jestliže nebude mít váš sedací úvazek upevněný v pase nad kyčlemi (obr. 4), neudrží vás v případě pádu hlavou dolů.

Přesvědčete se zda úvazek není tak těsný, aby vás omezoval v dýchání či ve volném pohybu. Nohavičky musí padnout pohodlně (obr. 1 - osa b), tak aby bylo možno za nohavičky pohodlně vložit třeba karabinu pro sebezajištění průsíkovacím uzlem při slanění (obr. 2), nebo pohodlně natáhnout shrnuté kraťasy.

Příliš volné nohavičky (obr. 4) mohou způsobit špatný rozklad sil v případě pádu, při jehož zachycení bude lezec zbytečně přetěžován v oblasti bederní páteře. Bude-li pas sedacího úvazku příliš volný, může při zatížení sklouznout až na první žebra, stlačit bránici a vyrazit lezci dech.

68773