Mirek Matějec

113721Jméno: Mirek Matějec

Přezdívka: Míra, Horomírek

Lezu od: 2000

Rok narození: 1985

Zaměstnání: Singing Rock vývojář


Co mě na lezení baví?:

Drytooling a mixové lezení, to jsou lezecké směry, kterými nejvíc žiji. Ale snažím se být univerzálem, od boulderů, sportovních cest, písku, přes vícedélkové cesty v horách, až právě po zimní lezení. Vše má něco do sebe, jen na všechno není dost času.

Jak jsem začal s lezením?:
Lezení s cepíny nabralo ten správný směr asi před čtyřmi lety. To jsem poznal co je mixové lezení a začal pochytávat zkušenosti od těch nejpovolanějších – Majzlíků (Jitka a Luboš Mázlovi). To mě chytlo a zimu od zimy jsem se snažil a stále snažím zlepšovat.

Proč závodím?:

Už třetí sezonu objíždím alespoň nějaké závody Světového poháru v ledolezení.Nejlepším umístěním je 9.místo ze svěťáku v Rumunsku v roce 2012. A 18.místo z posledního Mistrovství světa v Koreji je také solidním výsledkem.

Nejhodnotnější výstupy?:

Občas se zadaří výlezt i nějakou těžší drytoolovou, nebo mixovou cestu. Mezi ty nejcennější patří především Ironman M14 a Law and Order M13(+), které jsou brány jako jedny z nejtěžších cest na světě. Dále French Connection D15-, Pray for Power M13(+), Figure 443 M13, Superman M13+, Fear and Loathing M12, Big city life M12 a nejtěžší cesta domácí Krkavky Mutant M12.

Společně s Luckou Hrozovou se nám podařilo přelézt také celosvětově považovanou vícedélkovou mixovou cestu Illuminati M11+, WI6, 165m.

V Alpách jsem stál zhruba na 11 čtyřtisícových vrcholech, ale to většinou lehčími cestami s rodinou, nebo přáteli.

Oblíbená lezecká oblast?:

Krkavka, Zbiroh, Panteon

Plány do budoucna?:

Kromě pokračování v drytoolu a objetí světového poháru bych se rád pohnul ze sportovního mixového lezení na klasičtější mixové a ledové cesty v horách, kde mám ještě velké rezervy.


Články, videa, odkazy o Mírovi:

Mirek Matějec