Konstrukce úvazku

Úvazek

Úvazek tvoří životně důležité spojení mezi lezcem, lanem a ostatními součástmi řetězce jistících prvků.
Mimo této hlavní funkce lze na úvazek umístit lezecký materiál a v případě potřeby je možno jej poslouží jako sedačku. Porozumění konstrukci, tvaru, výběru, údržbě a kontrole horolezeckého úvazku je rozhodující při omezování rizika spojeného s lezením.

Konstrukce úvazku

Horolezecké úvazky lze rozdělit do čtyř základních skupin podle konstrukce:
Sedací úvazek, hrudní úvazek, celotělový úvazek a Big wall.

Sedací úvazek

Sedací úvazek se vždy skládá z pasu a nohaviček a jedná se o nejpoužívanější a nejpohodlnější konstrukci horolezeckého úvazku. Pas je většinou opatřen sponou, jejíž dotažením či povolením je možno částečně obvod pasu regulovat. Úvazky, jejichž pas je opatřen dvěma sponami mají rozsah regulace obvodu pasu větší a jsou určeny pro všestranné lezce pro všechny roční období (v létě na tričko, v zimě na několik vrstev oblečení). Nohavičky mohou být opatřeny sponami nebo jsou pevné. Pevné nohavičky jsou lehčí, jednodušší konstrukce a odpadá zde riziko špatného provlečení popruhu sponou. Přestavitelné nohavičky jsou opatřeny sponami a je možno regulovat jejich velikost a případně nohavičky úplně rozepnout (při oblékání úvazku s mačkami na nohou). Jsou-li nohavičky oddělitelné od pasu, lze kombinovat různou velikost pasu a nohaviček a tak docílit optimální velikosti úvazku i při nekonfekční anatomii uživatele.

Zvláštní konstrukcí mezi sedacími úvazky je systém Diaper style (kosočtvercová konstrukce). Základem této konstrukce je pas s jednou sponou. Nohavičky - to je jen jeden popruh, který se po zapnutí pasu protáhne zezadu mezi nohy a přiváže se lanem k pasu. Tato konstrukce je oblíbená u alpinistů zejména při zimním lezení, protože úvazek dobře padne na různé vrstvy oblečení a při oblékání úvazku není nutno sundávat a opět nazouvat mačky nebo lyže. Také oblékání, svlékání jakož i vykonání potřeby je s takovým úvazkem bezpečnější a jednodušší.

Sedací úvazky mohou ale nemusí být polstrované. Polstrované úvazky jsou pohodlnější, nepolstrované úvazky jsou lehčí a skladnější.

Hrudní úvazek

Hrudní úvazek je vhodným doplňkem sedacího úvazku zejména při výstupech s batohem, protože zajišťuje stabilitu trupu v případě pádu. Nikdy nelze používat hrudní úvazek samostatně! Hrozí poranění páteře, rychlá zástava dýchání ve visu a narušení krevního oběhu (ortostatický šok). Hrudní úvazek je tedy možno používat výhradně v kombinaci se sedacím úvazkem. Hrudní úvazek není vhodný pro použití na ledovce. Při pádu spolulezce do trhliny, nelze při použití hrudního úvazku pád zachytit, protože navazovací bod je nad těžištěm.

Celotělový úvazek

Celotělové úvazky jsou určeny zejména pro děti nebo pro vysokohorské turisty (via ferrata). Tento úvazek spojuje hruď, ramena, záda a kyčle do jednoho navazovacího bodu čímž je zajištěna stabilita trupu při slaňování, spouštění nebo ve visu. Celotělový úvazek rovněž není vhodný pro použití na ledovce (protože navazovací bod je nad těžištěm). U dětí je třeba používat tento úvazek do věku 10 let.

Big wall

Zvláštním spojením mezi úvazky je kombinovaný úvazek do velkých stěn. Skládá se z velmi pohodlného sedacího úvazku s velkým množstvím poutek na materiál a z komfortního hrudního úvazku, který je rovněž opatřen poutky na materiál. Tato kombinace je oblíbená zejména pro zdolávání velkých stěn - úvazek musí dobře padnout na různé vrstvy oblečení a při oblékání a svlékání, nebo konání potřeby je možno stále zůstat navázaný a zajištěný. V zimě lze oblékat a svlékat úvazek a přitom mít stále upnuté mačky díky rychloupínacím sponám na nohavičkách. Hrudní úvazek, který vypadá spíše jako vesta, si mohou lezci na štandu předávat spolu s navěšeným materiálem.