SLACK LINE TEAM (SLT)

66445Nejprve všem říkáš, že to jenom zkusíš. Ani si nevyzuješ boty. Všichni ostatní okolo postávají bosky. Přidržíš se stromu. Otočíš se zády ke kmenu. Nohy dáš pěkně za sebe, podél lajny. Ruce za sebou. Ještě se držíš kmene. První krok. Tělo jde dopředu. Jedna noha jde před druhou…a pád. Pak na to zkusíš vyzrát rychlostí a rozeběhneš se po lajně. Přidáš maximálně krok, ale za to větší je to tlama. Říkáš si jak to ti lidi dělají. Vidíš jak chodí dopředu, dozadu, do boku. Leží, sedí nebo klečí na kusu popruhu, kterému říkají slackline nebo taky lajna.

A právě jedna taková partička oslovila SINGING ROCK. Sami nadšeni do Slackliningu, jsme se rozhodli podpořit tuto skupinu nadšenců. Vybavili jsme ji Slack line standardní délky, 60 metrovým popruhem, ocelovými karabinami, smyčkami, kladkami, dvojitým dutým popruhem a setem pro chození na highline. Vídat je můžete nejenom na akcích po celé ČR, ale i v zahraničí.

SLACK LINE TEAM (SLT)
Tomáš Kajínek alias Kajoch
Jiří Bláha alias George
Jan Vít alias Honzís

2010: Kompletní kalendář akcí na rok 2010 zde
2009: Kompletní kalendář akcí na rok 2009 zde
2008: Kompletní kalendář akcí na rok 2008 zde

Akce

 • Nejlepší akce byla slak line fest na Bišíku. Dokonce i německá mašina na triky Stefan uznal že to byla nejlepší slack akce na které letos byl.
 • Ostatní akce jako Teplický fesťák a High line na Frýdlantském cimbuří už byli jen takové třešničky na dortu.
2007
 • Slackline event v Scharnitz v Rakousku (pořádal Heinz Zak)
 • Chození na lajně v Ostrově u Tisé (náš první Highline cca 20 m vysoký, 10 m dlouhý)
 • Chození nad vodou v Lomu Štětkovice na Sedlčansku
 • Slackline fest Bišík
 • Teplický festival Horolezeckých filmů
 • Slack line v Hejnicích a High line na Frýdlantském cimbuří (24,5 m dlouhý, cca 30 m vysoký) – s velkým díkem Stefanovi Junghannssovi http://www.slackfest.de/ za pomoc, za rady, za technické zázemí a za inspiraci a klukům z Jizerek Kajochovi a Kolouchovi za skvělý projekt

Celý článek zde

Fotky: http://george82.rajce.idnes.cz/

SLACK LINE
Byli to skalní lezci, kteří asi před 20 lety dostali ten nápad natáhnout mezi stromy textilní popruh a zkoušet po něm chodit. Na začátku byli dva borci v Yosemitském údolí, kteří hledali zábavu pro deštivé dny a tak začali balancovat na řetězu na parkovišti. Kdo jednou zkusí, už nechce jinak. Balancování na popruhu je chytlo natolik, že dalších několik let cvičili a hecovali se a vymýšleli další triky a figury s tím, jak se postupně zlepšovalo jejich umění. Slaclining prověřuje vaše schopnosti a smysl pro rovnováhu.

Slacklining je balancování a chození po nylonovém popruhu vypnutém mezi dvěma pevnými body. Používá se dutý popruh nebo lano, které se vypíná pomocí karabin, kladkostrojů nebo přímo pomocí ráčen. V dnešní době se slacklining ubírá dvěma směry:
Jedním z nich je tzv. tricklining či freestyle, při kterém se balancuje nízko nad zemí, proto se také někdy nazývá lowlining. Nízko nad zemí (někdy i nad vodou) se napne popruh mezi dva stromy, či jiné pevné body. Ve chvíli, kdy dokážeme udržet rovnováhu, můžeme začít zkoušet triky, otočky, sednutí si apod., až k velmi obtížným trikům, jako je např. salto. Tricklining se stává životním stylem, obdobně jako skateboarding, snowboarding, freeriding a další, protože podobně jako tyto aktivity poskytuje volnost a zábavu.

Typy slackline
 • Trickline (triklajna) nebo též lowline – kratší slackline, nízko nad zemí pro začátečníky nebo pro nácvik figur a triků. Při tzv. lowline typu, který se používá nejvíc, je popruh zavěšen ve výšce boků popř. kolen, a umožňuje se tak na napnutý popruh jednodušeji dostat a také z něj v případě potřeby seskočit.
 • Longline (longlajna) - dlouhý slackline
 • Highline (highlajna) – slackline vysoko nad zemí, možno přejít s jištěním či bez tzv. sólo

> Jedná se tedy o vysoko nad zemí napnutou lajnu mezi skalami, nad vodou nebo dalšími exponovanými místy, po které se přechází. Pro slackline se vyhledávají různá místa po světě, nejznámějším však zůstává přechod od skalní věže k masivu, tzv. Lost Arow Spire v Yosemitském národním parku nebo přechod ve skalní oblasti zvané Bišík nedaleko Teplických skal (světový ohlas zvláště pak na litoměřicku).

Popruh použitý pro typ highline je zavěšen daleko výš než je tomu u lowline: vzdálenost od země se pohybuje v řádech desítek nebo i stovek metrů. V tomto případě většinou nejde pouze o udržení rovnováhy, ale také o překonání psychické bariéry. Proto je tento typ doménou především zkušených profesionálů; k jeho úspěšnému zvládnutí je potřeba speciální trénink a cvik: ovládat rovnováhu a mít dostatek morálu (psychické vypětí může být obroské) dále pak disponovat technickými znalostmi, např. jak napnout a upevnit popruh či jistící lano.

Pokud jako pevný bod slouží stromy, je potřeba ochránit kůru proti jejímu poškození. Popruhy je vhodné podkládat karimatkou, hasičskou hadicí nebo kusem starého koberce. Vhodné místo pro natažení „lajny“ je rovná plocha mezi dvěma stromy, kde je „čisto“, nejsou tam žádné kameny, klacky, díry apod. Na nejrizikovější místa je vhodné použít bouldermatku (crashpads), která tlumí nárazy při dopadu.

Slack line – duchovní záležitost
Slack line - Rovnováha elementů - nazývaná také Thang-ghui. Je to směs elementů Feuer (Oheň), Wasser (Voda), Erde (Země), Luft (Vzduch) a Baum (Strom). Tato slackline výtečně harmonizuje síly elementů v těle a v přírodě. Dobře se hodí také pro feng-šuej. Thang-ghui se zabývá vlivem okolí na životní pocit člověka. Jsou-li síly a energie kolem nás harmonické, působí blahodárně na náš energetický systém, na naše pocity, způsoby chování a nálady. Přesto se s takovým stavem setkáváme zřídka. V původním Feng-Shui se používaly předměty jako duhové krystaly, bambusové flétny nebo zrcadla, aby se zharmonizoval tok energií. Dnes Slack line působí přímo na energetické úrovni: obsahuje energie andělů živlů Ohně, Vody, Vzduchu a Země a jako integrující sílu mezi nebem a zemí zemského anděla Stromu. Tato slackline harmonizuje v prostorách a v auře člověka síly živlů, přináší energetické vyrovnání – a člověk se cítí příjemně.

SLT

SLACK LINE TEAM (SLT)