Sebastian Muñoz, patagonské léto 2016/17

127399SINGING ROCK ambasador Sebastian Muñozv průběhu této zimi (na jižní polokouli bylo léto) uskutečnil další ze svých expedic do drsné Patagonie. Přečtěte si jeho report...

"Patagonie je mou oblíbenou lezeckou destinací již několik let. V uplynulém patagonském létě jsem chtěl zase otestovat mé dlouholeté zkušenosti a opět se pokusit vylézt některé resty z minula.

Prvním z nich byl jihovýchodní hřeben Cerro Torre (800m WI5 7c) v Argentině, skutečná výzva volného lezení a jednoduše kopec snů. Druhým cílem byla východní stěna centrální věže Torres del Paine v Čile, South African Route (1200m 7b), parádní lezení v alpském stylu bez závěsných postelí a jen s minimem vybavení, které je nutné pro přelezení cesty na jeden zátah.

127402Plán to byl na jednu sezónu bezpochyby ambiciózní, ale v Patagonii je všechno možné, když jste vyzbrojeni velkou dávkou trpělivosti, motivací a štěstím. S mými parťáky jsme byli extrémně nadšení, vybaveni vším potřebným a lační po nových objevech, zkušenostech a putování. Vše s vidinou toho, že naše cíle splníme.

Jak by se daly popsat pocity, které v nás zanechala naše dobrodružství a skutečnost, že jsme zpět v civilizaci? Výbuch radosti! Poslední tři měsíce byly vzrušující v mnoha směrech! Vyvázli jsme z nejhoršího patagonského počasí, vyrovnávali se se stresem v týdnech čekání na dobré podmínky, nachodili dlouhé kilometry a 127404nakonec si užili i dobrodružné lezení. S vědomím, že jsme se obohatili o nové zkušenosti, byl návrat do civilizace příjemný.

Je to paráda strávit nějaký čas ve spojení s přírodou, i ve špatném počasí, které panovalo v průběhu našeho pobytu. Spaní pod hvězdami vás vždycky nabije.

Několik dní jsme strávili posrkáváním matéčka v Niponino Base Campu pod Cerro Torre v podmínkách, které lezení vůbec nepřály. Je to opravdu pokořující, kdy má nad vámi příroda plnou kontrolu. Patagonské léto 2016-17 bylo bez diskuze drsné a poněkud frustrující.

Nakonec jsme se s parťáky rozhodli, že si náš pobyt v oblasti kolem Cerro Torre a Fitz Roy prodloužíme a že si pokus o vylezení Torres del Paine alpským stylem necháme na nějakou z dalších expedic. Naskytla 127403se nám tak aspoň příležitost otestovat naše dovednosti na menších skalách a pořádně prozkoumat Torre Massif.

Po týdnech čekání nám přinesla uspokojení úžasná 400 m vysoká jehla Media Luna (Half Moon). Konečně výhledy na Cerro Torre! Opravdový výbuch emocí po několika týdnech plných větru a zatažené oblohy.

I když už sedím s dobrým maté vedle krbu u mého pracovního stolu, mnoho mých myšlenek stále zůstává v Patagonii. Byla to opravdu intenzivní zážitek. Už teď bychom se tam nejradši vrátili zpátky s novými plány a energií.

Velké díky patří firmám TILAK, SINGING ROCK, ROCK POINT a ERRATIC ROCK za to, že se podílí na uskutečňování našich vertikálních snů."


Sebastian Muñoz
SINGING ROCK ambasador