Sebastian Muñoz, patagonské léto 2016/17

127399SINGING ROCK ambasador Sebastian Muñoz v průběhu této zimi (na jižní polokouli bylo léto) uskutečnil další ze svých expedic do drsné Patagonie. Přečtěte si jeho report...

"Patagonie je mou oblíbenou lezeckou destinací již několik let. V uplynulém patagonském létě jsem chtěl zase otestovat mé dlouholeté zkušenosti a opět se pokusit vylézt některé resty z minula.

Prvním z nich byl jihovýchodní hřeben Cerro Torre (800m WI5 7c) v Argentině, skutečná výzva volného lezení a jednoduše kopec snů. Druhým cílem byla východní stěna centrální věže Torres del Paine v Čile, South African Route (1200m 7b), parádní lezení v alpském stylu bez závěsných postelí a jen s minimem vybavení, které je nutné pro přelezení cesty na jeden zátah.

127402Plán to byl na jednu sezónu bezpochyby ambiciózní, ale v Patagonii je všechno možné, když jste vyzbrojeni velkou dávkou trpělivosti, motivací a štěstím. S mými parťáky jsme byli extrémně nadšení, vybaveni vším potřebným a lační po nových objevech, zkušenostech a putování. Vše s vidinou toho, že naše cíle splníme.

Jak by se daly popsat pocity, které v nás zanechala naše dobrodružství a skutečnost, že jsme zpět v civilizaci? Výbuch radosti! Poslední tři měsíce byly vzrušující v mnoha směrech! Vyvázli jsme z nejhoršího patagonského počasí, vyrovnávali se se stresem v týdnech čekání na dobré podmínky, nachodili dlouhé kilometry a 127404nakonec si užili i dobrodružné lezení. S vědomím, že jsme se obohatili o nové zkušenosti, byl návrat do civilizace příjemný.

Je to paráda strávit nějaký čas ve spojení s přírodou, i ve špatném počasí, které panovalo v průběhu našeho pobytu. Spaní pod hvězdami vás vždycky nabije.

Několik dní jsme strávili posrkáváním matéčka v Niponino Base Campu pod Cerro Torre v podmínkách, které lezení vůbec nepřály. Je to opravdu pokořující, kdy má nad vámi příroda plnou kontrolu. Patagonské léto 2016-17 bylo bez diskuze drsné a poněkud frustrující.

Nakonec jsme se s parťáky rozhodli, že si náš pobyt v oblasti kolem Cerro Torre a Fitz Roy prodloužíme a že si pokus o vylezení Torres del Paine alpským stylem necháme na nějakou z dalších expedic. Naskytla 127403se nám tak aspoň příležitost otestovat naše dovednosti na menších skalách a pořádně prozkoumat Torre Massif.

Po týdnech čekání nám přinesla uspokojení úžasná 400 m vysoká jehla Media Luna (Half Moon). Konečně výhledy na Cerro Torre! Opravdový výbuch emocí po několika týdnech plných větru a zatažené oblohy.

I když už sedím s dobrým maté vedle krbu u mého pracovního stolu, mnoho mých myšlenek stále zůstává v Patagonii. Byla to opravdu intenzivní zážitek. Už teď bychom se tam nejradši vrátili zpátky s novými plány a energií.

Velké díky patří firmám TILAK, SINGING ROCK, ROCK POINT a ERRATIC ROCK za to, že se podílí na uskutečňování našich vertikálních snů."


Sebastian Muñoz
SINGING ROCK ambasador